Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Domain Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

     Domain (alan adı), kuracağınız web sitenizin adı olarak nitelendirilmektedir. İnternette var olma isminizi oluştururken çok dikkatli davranmalısınız. Çünkü ziyaretçileriniz sizi bu isimle arayıp bulacaktır. Her zaman kolay ve akılda kalıcı bir domain seçimi yapmak, çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bu yazımızda, domain alırken dikkat edilmesi gereken unsurları sizler için derledik. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

Domain Stratejisi Belirleme

     Öncelikle kuracağınız web siteniz için nasıl bir alan adı oluşturmak istediğinize karar vermelisiniz. İçeresinde anahtar kelime olarak kullanılabilecek sözcükler barındıran bir domain mi seçmek istiyorsunuz? Yoksa size özel bir domain mi? Bunu basit bir örnek ile açıklayacak olursak, anahtar kelime kullanmak üzere bucayemekrestaurantı.com ya da net gibi bir domain alabilirsiniz. Ya da lezzetmekanı.com gibi size özel domain adı oluşturabilirsiniz.

     Anahtar kelimelerden oluşan bir domain, elbette google tarafından ön plana çıkarılmaktadır. Fakat işinizde markalaşmayı hedefliyorsanız, firmanıza ait bir alan adı seçmeniz daha iyi olacaktır.

Projeye Uygun Alan Adı (Domain) Seçme

     Domain alırken, işiniz ile uyumlu isimler belirlemeye özen göstermelisiniz. Markanızı en iyi şekilde yansıtan domainler ile kurumsallaşmaya kadar gidebilirsiniz. Ancak içerikten bağımsız ve çok uzun alınan alan adları, işinizi kötü anlamda etkileyecektir. Bu nedenle bu konuya ekstra dikkat etmeli ve ona göre seçimler yapmalısınız. Çünkü alınan bir domaini sonrasında değiştirmek çok da basit değildir.

     Alan adınızı belirlerken, Türkçe harfler ile uyumlu olması daha akılda kalıcı olacaktır. Uzun vadeli müşteri potansiyeli oluşturmak için bu çok önemlidir. Arada kısa çizgi (tire) kullanılmamasına da dikkat etmelisiniz. Zira o şekilde oluşturulmuş domainler, çabuk unutulan karmaşık yapıdaki isimlerdir.

Uzantı Seçme

     Domain satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunun bu bölümünde, uzantı seçme unsuruna değineceğiz. Uzantı, alan adlarının sonunda yer alan .com ya da .net gibi bölümlere verilen isimdir. Her uzantı bir anlam ifade etmektedir.

.com uzantısı, ticari amaçlı kurulacak sitelerde,
.net uzantısı, internet ve ağ hizmetleri için kurulacak sitelerde,
.org uzantısı, sosyal proje kapsamı için kurulacak sitelerde,
.edu uzantısı, üniversitelerin kurduğu sitelerde kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere, uzantı seçimi, domain belirlemenin bir parçasıdır.

     Ayrıca Türkiye’ye yönelik bir web sitesi kuracaksanız, TR uzantılı domainleri kullanmalısınız. Türkiye’de en çok tercih edilen uzantı ise com’dur ve seo uyumu yüksektir. Online iş yapıyor iseniz net’i de kullanabilirsiniz.

Profesyonel Bir Firmadan Yardım Alın!

     Ürün tanıtımlarınızı kusursuz biçimde yaparak, mevcut müşteri hacminizi genişletmek istiyorsanız donanımlı ve sağlam içerikten oluşan bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Web sitesi kurma işlemi, sadece domain almak ile biten bir şey değildir.

Gerekli yazılım ve kod bilgilerine sahip olunması gerekmektedir. Hosting hizmetinin bulunması, içeriklerin tasarımı, dizayn edilmesi gibi unsurlar da web sitesi için lazımdır. Sonrasında yaşayacağınız herhangi bir sorunda, teknik destek ekip yardımına ihtiyacınız olacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı, uzman yazılım şirketlerinden yardım almalısınız. Profesyonel olmayan tasarımlar ile zaman kaybetmeyin. Profesyonel destek almak için firmamızla görüşebilirsiniz.

 


WhatsApp
Hemen Ara